Archiwum październik 2014


paź 06 2014 W poszukiwaniu szczęścia
Komentarze: 0

"Mnisi! Jeśli chcecie być wolnymi od wszystkich cierpień, powinniście wiedzieć, czym jest stan prawdziwego zadowolenia. Stan zadowolenia jest warunkiem powodzenia i odprężenia. Ktoś, kto jest zadowolony jest szczęśliwy nawet wtedy, gdy ma tylko ziemię do spania. Ktoś, kto nie jest zadowolony, nie ma satysfakcji nawet wtedy, gdy zamieszkuje w niebiańskim pałacu. Kto nie jest zadowolony, jest biedny, bez względu na to, jakie może posiadać bogactwa. Kto jest zadowolony jest bogaty bez względu na to, jakie cierpi niedostatki. Niezadowolony jest wciąż szarpany przez pięć zmysłowych pragnień, dlatego zadowolony odczuwa wobec niego litość. Taka jest praktyka zadowolenia."

Budda

paź 06 2014 Religia a wiedza
Komentarze: 0
anonim
"khm... Proces tworzenia świata przez Boga, który przedstawia Biblia jest symboliczny.. Po prostu nie da się w to wierzyć w dzisiejszym świecie - ale nie jest to występem przeciw wierze i chrześcijaństwu. Tak więc, jeżeli chcecie już wyrzucać coś przeciw "słabym", którzy wierzą w takie rzeczy, to raczej nie robicie tego w dobry sposób ;)..
A to, że było:
nic->bum->wszystko
jest równie nieuzasadnione, chociaż nie twierdzę, że błędne. Trzeba zrozumieć, że wiara i nauka nie idą dwoma odmiennymi drogami. Przecież sam Einstein poddawał wątpliwościom wiarę w Boga, a był człowiekiem jak najbardziej po stronie nauki. Dopiero gdy poszedł na koncert na którym zagrali Mozzarta (bodajże) powiedział "teraz wiem, że jest Bóg".
Adam i Ewa, grzech pierworodny, wszystko to tylko symbol. Wiara przecież nie ma na celu definiowanie świata, tylko łączenie ludzi ;)..
 
Chociaż nie powiedziane jest też, że Bóg istnieje.
A zresztą, gdyby było powiedziane, wiara nie była by wiarą, a wiedzą..."
paź 06 2014 prostota wyrażania
Komentarze: 0
 Watchmen
6 kwietnia 2010 o 19:47
 
"Nie sztuką jest używanie skomplikowanego słownictwa o prostych rzeczach - geniusz polega na tym, aby prostym językiem mówić o tych trudnych. Mój profesor zwykł mawiać: "Jeżeli nie potrafisz swojej koncepcji przedstawić w prosty sposób to najprawdopodobniej oznacza, że w rozumowaniu zaszedłeś na manowce.". Słowotwórstwo ma dwie przyczyny: skraca proces myślowy, bądź pełni rolę szyfru. Politycy stosują go do tych pierwszych celów, ekonomiści natomiast do tych drugich. Niestety w społeczeństwie skomplikowane słownictwo to oznaka prestiżu i świadczy o inteligencji, stąd każdy dba o to, aby stosować je jak najczęściej - logika takiego rozumowania jest dla mnie zagadką po dziś dzień. Mówić mądrymi wyrazami to nie znaczy mówić mądrze, a stawiając na zwięzłość i prostotę zawsze poszerzamy grono odbiorców i poszanowanie wśród otaczających nas ludzi."
 
 
 
"Znaleźć człowieka, z którym można porozmawiać nie wysłuchując banałów, konowałów, idiotyzmów cwaniackich, łgarstw, fałszywych zapewnień, tanich sprośności lub specjalistycznych bełkotów "fachowca", dla którego branżowe wykształcenie plus umiejętność trzymania widelca jest całą  jego kulturą, kogoś bez płaskostopia mózgowego i bez lizusowskiej mentalności- to znaleźć skarb."
Waldemar Łysiak